Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obřad

 

Jak asi již víte, vybrali jsme si pro svatební den Český ráj, který máme rádi. Sice to pro všechny znamená cestu navíc, ovšem takový víkend u Jizery s návštěvou skalních měst a nejstaršího místního hradu za to jistě stojí.
 
9:00 - 10:30
Ranní přivítání hostů slivovicí a koláčky se bude konat před penzionem na Zrcadlové koze. Vyzdobíme rovněž auta bílými stuhami a Vás myrtou.
 
Z Prahy se sem dostanete autem tak za 1,5 hodiny.
 
(Dálnice vás z Prahy dovede do Turnova, dále pojedete podle ukazatelů na centrum a na Semily. Silnice vás povede přes náměstí Českého ráje táhlým stoupáním na zmíněné Semily (pozor na radar). Hned za Turnovem odbočka vlevo směr Malá Skála, po cca 1,5 km na lesní křižovatce za cedulí konec vesnice Mírová pod Kozákovem Rohliny odbočit doleva na Malou Skálu, po 300 metrech u cedule „Zrcadlová koza“ prudce doleva dolů k řece Jizeře.)
 
 
Loc: 50°36'8.502"N, 15°10'58.598"E
 

trasa-1.jpg

 
10:30 
  • Vyjedeme společně ze Zrcadlové kozy na obřad, na hrad Valdštejn. 
  • Kdyby se někdo odpojil je trasa následující: zpět do Turnova, z města vyjet na Jičín. Asi po 1 km za městem se již odbočuje na Pelešany. Ukazatel není příliš dobře vidět! Cesta vede dále vesnicí až na parkoviště pod hradem
  • Pro ty, co pojedou rovnou na obřad z Prahy, bez ranního srazu na Zrcadlové koze: Po dálnici z Prahy do Turnova, dále podle ukazatelů na Jičín. Asi po 1 km za městem se již odbočuje na Pelešany. Ukazatel není příliš dobře vidět! Cesta vede dále vesnicí až na parkoviště pod hradem.
 
 
11:00
Na obřad na hrad, vyjedeme ze spodního parkoviště všichni společně (k vjezdu máme zvláštní povolení). Musíme se na parkovišti pod hradem přeskupit do vozů tak, aby byl maximálně využit počet sedadel. Počet povolených aut je totiž omezený. Proto by na hrad nemělo jet auto o dvou svatebčanech.
 
Kdo by odjezd vozů z parkoviště na hrad nestihnul, má ještě pěší variantu, která je však sportovním výkonem 1 km do prudkého kopce a není vhodná pro společenské boty.
 
11:20
Společný odjezd vozů na hrad.
 
12:00
Obřad
 
 12:30
Po povinné fotografii bude následovat zvláštní prohlídka hradu pro svatebčany, kterou by
měl vést známý kastelán pan Koucký. Zvláště pro milovníky historie mimořádný zážitek.
Po několika stoletích byly minulé léto zpřístupněny chladné skalní sklepy… … …
 
Mezi 13-14
Odjezd všech vozů z hradu. Auto není možné parkovat celé odpoledne u hradu, nemáme
na to povolení a nevešla by se odpolední svatba. Parkovat je možné na spodním parkovišti v Pelešanech.
 
Do 17, kdy začne večerní oslava pro zvané a jejich ratolesti, máte volno. (Nás čeká rodinný oběd). Vzhledem k výhodné poloze můžete vyrazit na oběd na Hlavatici s nedalekou skalní vyhlídkou TGM nebo do Turnova. Řada restaurací se nachází rovněž v bývalých statcích na silnici Turnov - Jičín.
 
  • Turistům vřele doporučujeme pěší výlet na 3 km vzdálenou Hrubou Skálu. Z vyhlídek uvidíte celá skalní města s nádhernými pískovcovými věžemi. Jednu cestu je možné uskutečnit po červené značce (sjízdné i pro kočárky). Z Hrubé Skály zpět na Valdštejn můžete naopak jít pod skalami (žlutá a modrá značka) a prohlédnout si věže odspodu (pro kočárky nevhodné). Cesty se opět spojí na Valdštejně.
  • Klidnou alternativou může být vycházka na Kopicův statek se sochami tesanými do pískovce (vstup zdarma).
  • Pro automobilisty bychom navrhli jízdu na Kozákov s rozhlednou a Riegrovou chatou s restaurací. Za dobrého počasí je možné vidět celý Český ráj, Krkonoše, Jizerky, Ještěd, Ralsko a Bezděz.
  • Pro milovníky hradů možnost navštívit nedaleké Trosky nebo Kost.
  • Inspirace na www.cesky-raj.info